01 kolor podstawowy male2 
Kategorie wydarzenia
  • Kultura i sztuka
  • Sport
  • Turystyka
Miejsce wydarzenia
  • Aleja Krakowska 1
  • Raszyn 05-090
  • województwo mazowieckie
Informacje ważne dla odwiedzających
  • Miejsce posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami
18:30 - 20:00

Zapraszamy do Kontredansa: wieczór z kulturą i tańcem dawnych epok

Na spotkaniu odkryjemy fenomen kontredansów czyli angielskich tańców towarzyskich. Były one na tyle proste, a zarazem efektowne oraz dawały ogrom radości, że rozpowszechniły się w całej Europie i były tańczone przez około 300 lat. W Polsce były znane również jako "anglezy", a nawet jeden z tańców "King of Poland" został poświęcony Janowi III Sobieskiemu. Oczywiście pewne figury, czy sposób wykonywania kroków ewoluował, ale cały czas tańce te królowały na europejskich balach oraz pomniejszych spotkaniach towarzyskich.

Na naszym spotkaniu zostanie zaprezentowana historia tańca, pokazane zapisy i ilustracje, a także będzie możliwość zatańczenia kilku kontredansów. Kontredanse to radość z tańca, poruszenie ciałem, ale też praca umysłu.

Anna Ilczuk (d. Wojciechowska) - instruktorka, tancerka i choreograf tańców dawnych (dyplom instruktora tańca sportowego). Specjalizuje się w tańcach pochodzących od czasów późnego średniowiecza aż po XIX wiek. Szkoliła się u nauczycieli tańca dawnego: Bruny Gondoni (XV i XVI w.), Dorothee Wortelboer (XVIII w.), Lieven Baert (XV, XVI, XVIII, XIX w), Jane Gingell (XVII i XVIII w), Sylwii Majewskiej oraz Katarzyny Mazur (XV-XIX w.), Tomasza Sadlakowskiego (polskie tańce narodowe) oraz Piotra Zgorzelskiego (tańce tradycyjne). Przygodę z Tańcem dawnym rozpoczęła w 1998 r. w GFiTD LORICA, tańczyła w Pawanilii, zakładała Akademię Tańca Dawnego oraz TANART. Od wielu lat współpracuje z Agencją AMATUM. Ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie współorganizowała festiwal „Spotkania z Tańcem Dawnym KOROWÓD”. Prowadziła bale, organizowała i prowadziła liczne warsztaty taneczne. Występowała w wielu zamkach, pałacach, imprezach plenerowych, biorąc udział w koncertach oraz przedstawieniach tanecznych. Można ją także zobaczyć w scenach tanecznych telenoweli „Korona Królów”, „Korona Królów Taka Historia” oraz „Jagiellonowie”. Od 2014 prowadzi wykłady z warsztatami tanecznymi na Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii. Obecnie prowadzi zajęcia, występuje w koncertach i spektaklach, organizuje warsztaty oraz działa jako edukatorka na Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia głównie dla dzieci i młodzieży.

10:00-18:00

11 maja 2024 godz. 10.00 – 18.00 - X Jubileuszowy Otwarty Turniej Szachowy o puchar wójta gminy Raszyn

Turniej otwarty z udziałem mistrzów szachowych (w skali międzynarodowej). Zgłoszeń można będzie dokonywać od 2 kwietnia 2024; limit – 100 uczestników. System rozgrywek: 7 rund; 2 x 15 min. Nagroda główna: puchar wójta gminy Raszyn; 6 nagród za zajęcie od I do VI miejsca; dodatkowo 3 nagrody dla dzieci i młodzieży do lat 12; 3 nagrody dla najlepszych zawodniczek; 1 nagroda dla najlepszego zawodnika z gminy Raszyn.

Dodatkowo podczas obu dni można będzie:
- zwiedzić oba odrestaurowane zabytkowe budynki Austerii,
- obejrzeć ekspozycje stałe,
- zapoznać się z historią Austerii,
- obejrzeć filmy prezentujące historię Raszyna (np. „Zakurzona Perła”, „Raszyn – wczoraj, dziś i jutro”), losy Austerii, a także ukazujące kronikę z odbudowy zabytków.

Do dyspozycji odwiedzających będą dostępne także szachy plenerowe i plac zabaw dla dzieci.

Wstęp i zwiedzanie – bezpłatne.

Zapraszamy!

Kontakt
22 460 57 60