01 kolor podstawowy male2 
Kategorie wydarzenia
  • Muzea i zabytki
Miejsce wydarzenia
  • Staromłyńska 27
  • Szczecin 70-561
  • województwo zachodniopomorskie

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich”

10:00-11:00

W sobotę 11 maja o godzinie 10.00 na zwiedzających będzie czekał kurator wystawy „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” - Krzysztof Kowalski. Omówi najciekawsze spośród ponad tysiąca eksponatów, wśród których najstarsze pochodzą z XIII tysiąclecia przed naszą erą!

Cios mamuta, słynny bursztynowy niedźwiedź z okolic Słupska, gliniane naczynie w kształcie baranka, narzędzia, ozdoby, zabawki i gry oraz imponująca wczesnośredniowieczna łódź ze Szczecina – to tylko niektóre z przedmiotów, nad którymi można pochylić się wraz kuratorem i poznać ich historię.

Zwiedzanie tej wystawy z kuratorem w czasie Dni Otwartych Funduszy Europejskich jest bezpłatne.

Zapraszamy do zwiedzania!


Wystawa „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” powstała w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość. Centralne muzea pomorskie wspólnie prezentują dzieje i kulturę Pomorza”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR),

z Programu Współpracy Interreg VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska oraz ze środków finansowych województwa zachodniopomorskiego. Wystawa prezentuje niemal 14 tysiącleci dziejów kultury na ziemiach pomorskich, obejmujących czasy od schyłku epoki lodowcowej do pierwszych dekad istnienia Księstwa Pomorskiego.

Można tu obejrzeć ponad tysiąc eksponatów pochodzących z bogatych zbiorów archeologicznych gromadzonych w Szczecinie od lat dwudziestych XIX wieku.

Są one przedstawione w porządku chronologicznym, poczynając od artefaktów z epoki kamienia (sala pierwsza), przez zabytki z epoki brązu i epoki żelaza do schyłku starożytności (sala druga), a kończąc na średniowiecznych (sala trzecia i czwarta).

Ukazują przy tym kilkadziesiąt kolejnych, często przenikających się zjawisk kulturowych, społecznych i gospodarczych.

Kontakt
tel. (+48) 91 43 15 208 (kasa)