01 kolor podstawowy male2 
Mezczyzna ubrany na sportowo dociera do mety wyscigu

Komunikaty pogodowe z informacjami o jakości powietrza mają sens. – Sprawdzam je codziennie w aplikacji Airly. Muszę wiedzieć, czy trening na dworze będzie dla mnie bezpieczny. Jeśli wskazania są zielone i żółte, mogę biegać i jeździć rowerem – mówi poznański triatlonista Jacek Krawczyk. To mistrz świata z Lahti w 2023 r. na dystansie 1/2 Ironmana.

System Airly opiera się na sieci czujników rozmieszczonych w całej Polsce. Aplikacja odczytuje ich pomiary i przetwarza na przejrzyste wykresy i mapy. Sztuczna inteligencja potrafi wyliczyć, w jaki sposób jakość powietrza będzie się zmieniać w ciągu godzin i dni. Airly został dofinansowany z Funduszy Europejskich. I jest jednym z dowodów na to, że Unia docenia innowacyjne rozwiązania. Bez jej pomocy wiele z nich by nie powstało. Dziś twórca Airly, krakowski start-up, udostępnia go nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Jacek Krawczyk docenia działanie aplikacji. – Kilka lat temu studiowałem w Krakowie i oczywiście codziennie trenowałem. Wdychanie smogu doprowadziło do zapalenia krtani – wspomina. Choroba na miesiąc wyłączyła go z aktywności. Mógłby tego uniknąć, gdyby już wtedy sprawdzał jakość powietrza z Airly.

Pracę inżyniera w dziale diagnostyki budowli godzi z treningami. Przeznacza na nie 18 godzin tygodniowo. Choć jako triatlonista odnosi sukcesy, podkreśla, że w zawodach jego celem nie jest wygrana, ale dobry start. – Sport nauczył mnie konsekwencji i planowania. Przede mną kolejne wyzwania, a w przygotowaniach pomoże mi Airly – śmieje się.

Standardy wyznaczane przez Unię Europejską sprawiają, że skuteczniej dbamy o bezpieczeństwo, także w sferze ochrony zdrowia. Zaczęliśmy zwracać większą uwagę na jakość powietrza. Dzięki temu lepiej chronimy siebie i dłużej żyjemy. UE wspiera też inwestycje, które pozwalają ograniczyć emisję zanieczyszczeń do środowiska. 

  

Galeria