01 kolor podstawowy male2 
Budynek Muzeum Toruńskiego PiernikaDbałość o dziedzictwo kulturowe to zadanie rządów oraz władz regionalnych i lokalnych poszczególnych krajów. Jednak Unia Europejska również angażuje się w te działania. Pieniądze z budżetu UE na odnowę zabytków dostało wiele polskich miast.

Zestaw obowiązkowy dla każdego turysty w Toruniu to „Kopernik + piernik”. Zdaniem przewodnika Daniela Ludwińskiego miasto oferuje zdecydowanie więcej. Jego starówka trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Przy wpisie kluczowe znaczenie miał autentyczny charakter miasta. Nawet układ ulic jest niemal niezmieniony od średniowiecza – zaznacza pan Daniel.

Przewodnik od lat obserwuje, jak Toruń pięknieje. Miasto dba o renowację i konserwację zabytków. Na te działania dostało wsparcie z Unii Europejskiej. Bez niego trudniej byłoby przywrócić starówce dawny blask. Zmiany doceniają również turyści.

– Przyjeżdżają po latach i widzą różnicę. Dopiero po konserwacji zabytki odsłaniają przed nimi pełen wdzięk – mówi Daniel Ludwiński.

Dom Kopernika jest ważnym punktem na mapie Torunia.

– Fundusze Europejskie odmieniły to muzeum. Łączy ono tradycję i nowoczesność – opowiada pan Daniel. – Nie brakuje w nim historycznych eksponatów dotyczących dziedzictwa miasta i multimediów. Są ekrany dotykowe, hełmy do wirtualnej rzeczywistości, odbywają się tu pokazy 3D. To już nie tylko muzeum poświęcone Kopernikowi. To również opowieść o rozwoju astronomii.

Turyści chętnie odwiedzają Toruń. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby szukające rozrywki, jak i te, które chcą poszerzać wiedzę. To cieszy! – Kolejnego dnia rano aż chce się wstać i znów ruszyć na zwiedzanie miasta z grupą – mówi.

 

 

 

Galeria