Osoby z niepełnosprawnościami mogą żeglować i chodzić po górach. Prowadzić bar lub kino. A także nagrywać wywiady i reportaże. Wystarczy stworzyć im sprzyjające warunki. Bo włączanie społeczne przybiera różne formy.
Unia Europejska stara się wyrównywać szanse i dawać nam wszystkim możliwość rozwoju. Przekonali się o tym uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przyjaciele” w Poznaniu. Tu bowiem znajdował się jeden z oddziałów internetowego Radia SoVo – powstało ono przy wsparciu Funduszy Europejskich. – Sami tworzyliśmy audycje i w ten sposób przekraczaliśmy swoje kolejne granice. Przekonaliśmy się, że mamy nieodkryte wcześniej moce – mówi Kamilla Tomkowiak, pedagog specjalna.
Jak wyglądała praca nad przygotowaniem audycji? Nie było taryfy ulgowej. Trzeba było przeprowadzić sondę uliczną. Albo udać się do zakładu fryzjerskiego lub na posterunek policji. I tam porozmawiać na określony temat. – Robiliśmy wywiad samodzielnie, a Kamilla nam pomagała. Tremy nigdy nie miałam. Po co? – mówi Ola Maćkowiak. – Montażem zajmował się Piotr Żołdak, który... nie słyszy. Zapisywałam mu, od której do której minuty ma wyciąć nagranie, co wyczyścić z szumów, co z czym zmontować – dodaje Kamilla Tomkowiak.
Unia Europejska finansuje rozwój wielu e-usług publicznych oraz szkolenia z obsługi technologii cyfrowych. Są one szczególnie cenne dla osób z niepełnosprawnościami.