01 kolor podstawowy male2 
Trojka usmiechnietych ludzi w fartuchach kuchennych siedzi i prezentuje warzywa marchew koper kapuste

Wykonane z dbałością o każdy szczegół – takie są produkty marki TULONE: świeże makarony, pierogi, kopytka i ciasteczka wytwarzane w białostockiej manufakturze. Wszystkie są dziełem osób z niepełnosprawnościami. Kreatywnych ludzi, którzy z pasją wytwarzają swoje produkty. Przepisy opracowują we współpracy z szefami kuchni.

Wszystko zaczęło się od unijnego dofinansowania na utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej (ZAZ) Wytwórnia w Białymstoku. – Unia Europejska stworzyła nam warunki do tego, byśmy wszyscy mogli się uczyć, pracować i rozwijać. Nieważne, jaki jest nasz stan zdrowia, liczy się to, że wytwarzamy swoje produkty profesjonalnie, a pracownicy są zaangażowani i wkładają całe swoje serce w to, co robią – mówi Anna Krasnowska, dyrektorka ZAZ Wytwórnia.

Zespół tworzą 44 osoby. W tym 33 pracowników to osoby z niepełnosprawnością. Wszyscy traktują się po partnersku, bo przyświeca im wspólny cel. Tworzą miejsce, w którym powstają produkty wysokiej jakości. I mogą się rozwijać.

Pracownicy Wytwórni znaleźli w zakładzie swój drugi dom i przyjaciół. Zyskali poczucie wartości. Zarabiają pieniądze, uczą się nimi zarządzać i dokładają się do domowego budżetu. Praca daje im cel w życiu.

Wyrównywanie szans to jeden z najważniejszych celów społecznej polityki Unii Europejskiej. Osoby z niepełnosprawnościami mają lepszy start. Mogą rozwijać się, pracować i zarabiać na własne utrzymanie. To daje im poczucie sprawczości i pomaga się usamodzielnić. 

 

 

Galeria