01 kolor podstawowy male2 
Nowoczesny pociag na torach na tle gor

Pasję do kolei zawdzięcza tacie, który jest maszynistą. To on zabierał go na krótsze i dłuższe wycieczki pociągami. Gdy Patryk Hajduk dorósł, zaczął podróżować z przyjaciółmi. – Marzyliśmy o wspólnej zagranicznej wyprawie. Taką szansę dał nam program DiscoverEU – mówi. Umożliwia on młodym obywatelom Unii podróżowanie po Starym Kontynencie. Oczywiście pociągami. I bezpłatnie.

Wysłali zgłoszenie. Udało się! Wygrali bilet i mogli ruszyć w drogę. Wybór padł na Hiszpanię i Francję. W tych krajach większość z nich jeszcze nie była. Wyprawa całą paczką, i to za granicę! Gdybyśmy nie byli w Unii Europejskiej, młodzież pewnie nigdy nie wybrałaby się w taką podróż. To duży wydatek.

Przy okazji Patryk miał okazję spełnić swoje największe marzenie – podróż TGV. – Pasjonują mnie koleje dużych prędkości. A ta francuska jest legendą. Nie rozczarowałem się – opowiada. – Trasę Paryż–Marsylia, czyli 750 km, pokonaliśmy w trzy godziny! To mi naprawdę zaimponowało.

Podróż TGV wywarła wrażenie na wszystkich. Jednak tylko on patrzył na nią okiem… zawodowca. Już wtedy studiował na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Bo – podobnie jak jego tata – chce związać swoje zawodowe życie z koleją. Wyprawa, którą odbył z przyjaciółmi, utwierdziła go tylko w przekonaniu, że to dobry wybór. Wkrótce potem wybrał specjalizację: sterowanie ruchem kolejowym. I wierzy, że będzie uczestniczył we wprowadzaniu linii dużych prędkości w Polsce.

Unia Europejska zachęca młodych ludzi, by poznawali bogactwo kulturowe innych krajów. Promuje też ekologiczne środki transportu. Laureaci DiscoverEU (część programu Erasmus+) bezpłatnie podróżują pociągami po Europie i korzystają z wielu zniżek. 

 

 

 

 

Galeria