01 kolor podstawowy male2 
Dlonie w rekawiczce do badan trzymajace kawalek czarno zlotej folii

Jej życiorys to materiał na książkę. Dzięki europejskiej wymianie studenckiej rozpoczęła swoją przygodę naukową w Hiszpanii. – Studia magisterskie ukończyłam na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie. Później na Uniwersytecie w Walencji zaczęłam badania nad wykorzystaniem perowskitów w fotowoltaice – mówi dr Olga Malinkiewicz, fizyczka i wynalazczyni, założycielka firmy Saule Technologies. Intuicja podpowiadała jej, że to właśnie perowskit – materiał, który świetnie pochłania światło i zamienia je w energię elektryczną – może być konkurencją dla tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych na bazie krzemu.

– Wielu mówiło mi, że nie dam rady. Ja jednak czułam, że perowskitom warto dać szansę. Pracowałam w laboratorium po godzinach i w weekendy. Wiedziałam, że w końcu znajdę rozwiązanie – wspomina. Aż wreszcie doszło do przełomu: opracowała ogniwa, które mają wysoką sprawność nawet w sztucznym świetle. Materiał, z którego są zrobione, można nadrukować jak tusz nawet na elastycznym podłożu, takim jak folia, dzięki czemu są cienkie, lekkie i elastyczne. To rewolucja w stosunku do ogniw opartych na krzemie.

– Wsparcie z Funduszy Europejskich dla mojej firmy było kluczowe. Muszę to mocno podkreślić – mówi Olga Malinkiewicz. – Przejście z etapu prac badawczo-rozwojowych do produkcji przemysłowej jest szczególnie trudne. Żaden start-up nie poradzi sobie z tym bez solidnego dofinansowania. Zrobiłam coś, co wielu uważało za niemożliwe. I zrobiłam to na swoich zasadach – dodaje. – Chciałabym, aby to było inspiracją dla wszystkich, którzy pragną podążać za swymi marzeniami. Zwłaszcza, gdy inni wmawiają im, że to strata czasu. Marzę, by mój wynalazek zmieniał świat na lepszy.

Unia Europejska chce być liderem w dziedzinie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Będziemy nimi zastępować paliwa kopalne, by ograniczyć globalne ocieplenie. Pomogą w tym pomysły polskich naukowców i innowatorów oraz produkty naszych przedsiębiorców.

  

Galeria