01 kolor podstawowy male2 
Grupa młodych ludzi na korytarzu, pewnie kliniki, stoi i słucha mężczyznyFundusze Unii Europejskiej przyczyniają się do wzrostu nakładów na prace badawczo-rozwojowe w Polsce. Dzięki temu systematycznie zmniejszamy dystans do najbardziej innowacyjnych krajów w Europie.

Studenci medycyny nadal zdobywają wiedzę z opasłych podręczników. Ale w wyrabianiu praktycznych umiejętności może im pomóc aplikacja oparta na sztucznej inteligencji (AI). Wirtualna Klinika to platforma stworzona i udostępniana przez firmę BD Polska sp. z o.o. Realizację takich projektów badawczo-rozwojowych umożliwiają Fundusze Europejskie. Bo Unia docenia innowacyjne pomysły.

Współtwórcami platformy są lekarze, którzy wskazali, czego brakuje w nauce zawodu.

– W Wirtualnej Klinice uczę się prowadzenia wywiadu, stawiania diagnozy i leczenia pacjentów – mówi Magdalena Zawadzka, studentka V roku medycyny na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. – Korzystam przy tym z bogatej bazy materiałów edukacyjnych i badań diagnostycznych.

System czerpie ze zbioru wielu prawdziwych przypadków.

– Dzięki temu zdobywam doświadczenie kliniczne – mówi studentka.

Podkreśla, że aplikacja uczy samodzielnego rozwiązywania problemów. Przygotowuje do pracy z pacjentem. Pomaga też w przygotowaniu do egzaminów.

Wykładowczyni i lekarka Joanna Michalik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie ma wątpliwości, że Wirtualna Klinika pomaga studentom w nauce rozmowy z pacjentami oraz analizowaniu badań.

– Nauczyciele mogą śledzić postępy studentów, a użytkownicy porównywać się z innymi – komentuje.

Z systemu korzystają także pracownicy ochrony zdrowia.

  

 

 

Galeria